Uwielbiacie miłosne historie z happy endem? Czytacie harleqiny i wszelkie romanse, które wpadają wam w ręce? Chcecie teraz zobaczyć miłosne historie na ekranie, żeby jeszcze bardziej rozbudzić wyobraźnię? Przedstawiamy wam najlepsze ekranizacje romansów.
Ekranizacje powieści Jane Austen

Powieści Jane Austen od lat cieszą się ogromną popularnością, dlatego powstało też wiele ekranizacji miłosnych historii inspirowanych twórczością pisarki.

Duma i uprzedzenie

Duma i uprzedzenie to najsłynniejsza powieść miłosna Jane Austen. Doczekała się także wielu ekranizacji w różnych częściach świata. Oczywiście najpopularniejsze wersje to ta w reżyserii Joe Wright z Keirą Knightly i Matthew Macfadyenem w rolach głównych z 2005 roku oraz serial z 1995 roku z Colinem Firthem i Jennifer Ehle w rolach głównych. Osobiście bardziej polecam serial, bo 1. Uwielbiam Colina Firtha, a 2. Nie ma tam Keiry Knithly, za którą nie przepadam. Ekranizacja „Dumy i uprzedzenia” była także realizowana przez produkcję włoską, a nawet niemiecką.

2. Emma

Emma także ekranizowana była zarówno w formie seriali jak i mini seriali i pełnometrażowego filmu. Najgłośniejsza ekranizacja Emmy to ta 1996 roku z Gwyneth Paltrow w roli głównej, w reżyserii Douglas McGraith.

3. Perswazje

Tutaj powstała w zasadzie jedna produkcja pełnometrażowa i kilka miniseriali. W zasadzie nie ma dobrej wersji godnej polecenia i warto by było, żeby przemysł filmowy odświeżył historię i wypuścił jakąś ładną, nowoczesną ekranizację. Jedyna pełnometrażowa forma to ta z 1995 roku z Fioną Shaw w roli głównej.

4. Rozważna i romantyczna

Chyba druga co do popularności powieść Jane Austen. Miała równie dużo ekranizacji co „Duma i uprzedzenie”. Oczywiście byłoby błędem nie wymienienie najgłośniejszej ekranizacji książki, w której w role Marianne Dashwood i Edwarda Ferrarsa wcielili się Kate Winslet i Hugh Grant. Film powstał w 1995 roku. Jest jeszcze jedna godna uwagi produkcja. „Rozważna i romantyczna” w formie miniserialu z 2008 roku.

5. Mansfield Park

W tym miejscu na uwagę zasługuje ekranizacja Mansfield Park z 1999 rok. Przez jednych kochana, przez innych znienawidzona i krytykowana za ogromne różnice pomiędzy książką a filmem. Nie mniej jednak trzeba przyznać, że Frances O’Connor dobrze pasowała do roli Fanny Price.

6. Opactwo Northanger

Także kilkukrotnie ekranizowana powieść zarówno w formie mini seriali jak i krótkiej formy do TV. Najbardziej znaną produkcją jest film w reżyserii Jon Jones. W rolach głównych: Felicity Jones i JJ Feild. W filmie występuje w roli drugoplanowej znana z wielu filmów Carey Mulligan.
Ekranizacje powieści Nicholasa Sparksa

Znany ze swoich niezwykłych powieści miłosnych Nicholas Sparks także doczekał się kilku ekranizacji swoich powieści. Sparks opowiada zazwyczaj o skomplikowanych uczuciach i związkach i o wielkim uczuciu, którym obdarzyło się dwoje ludzi i z różnych powodów musieli się rozstać, żeby na końcu szczęśliwie do siebie wrócić i znów się bardzo kochać. Nawet jeszcze bardziej.

Niemal każda ekranizacja książek Sparksa jest godna polecenia miłośnikom i miłośniczkom dobrego romansu. Warto mieć jednak przy sobie paczkę chusteczek, bo jeśli znacie jego twórczość literacką to wiecie, że nie obędzie się bez potoku łez. I tak filmy, które ukazały się na podstawie powieści Nicholasa Sparksa to: „List w butelce” [1999 rok] (z Meg Ryan), Szkoła uczuć [2002 rok], Pamiętnik [2004 rok](z Ryanem Goslingiem!), Noce w Rodanthe [2008 rok] (z Richardem Gerem), Wciąż ją kocham [2010 rok] (z Channing Tatum), Ostatnia piosenka [2010] (z Miley Cyrus i Liamem Hemsworth’em), Szczęściarz [2012 rok], Bezpieczna przystań [2013], Dla ciebie wszystko [2014] i Najdłużasz podróż [2015].
Ekranizacje powieści Nory Roberts

Jeżeli mówimy o ekranizacjach harlequinów i romansów, to nie może się obyć bez historii miłosnych królowej romansu – Nory Roberts. Powieści pisarki ekranizowane były na ogół w formie mini seriali telewizyjnych, ale jest także kilka większych produkcji, jednak nigdy nie było to nic na miarę Pamiętnika Nicholasa Sparksa. Z większych ekranizacji możemy wymienić: Czarodziejskie chwile (1989), Sanktuarium (2001), Ciemną stronę księżyca (2007), Niebo Montany (2007), Błękitny dym (2007), Pod księżycem Caroliny (2007), Zorzę Polarną (2009), Noc na bagnach Luizjany (2009), W samo południe (2009), Triumf pamięci (2009) czy Miasteczno Innocence (2009).