Co ukrywają kobiety żyjące w świecie arabskim? „Arabska księżniczka” to kontynuacja sagi, która odkrywa tajemnice prawdziwego życia w kraju szariatu. Autorka przez kilka lat mieszkała w Arabii Saudyjskiej i dzisiaj zdaje relację ze swoich obserwacji.

Pod pseudonimem Tanya Valko ukrywa się absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka pracowała jako nauczycielka w Szkole Polskiej w Libii i jako asystentka Ambasadorów RP. Przez pięć lat mieszkała w Arabii Saudyjskiej, gdzie obserwowała codzienne życie i funkcjonowanie arabskiej tradycji. Swój wyjazd wykorzystała do napisania książek o Libii takich jak „Libia od kuchni”, „Życie codzienne w Trypolisie” oraz „Sahara – ocean ciszy”. Tanya Valko swoje zainteresowania dzieli także na kulinaria, wydała dwie książki „Dość odchudzania – czas na dietę” i „Nowoczesna książka kucharska”.

W 2012 roku zadebiutowała powieścią „Arabska żona”, która stała się początkiem arabskiej sagi. Opowiada o młodej dziewczynie, której życie diametralnie się zmienia, gdy wychodzi za mąż za muzułmanina. Okazuje się wtedy, że szczęśliwe życie z Ahmedem to tylko iluzja. Pojawiając się w jego rodzinnym domu, Dorota odkrywa jego drugie oblicze – mężczyzny, który znika na całe dnie z domu, staje się chorobliwie zazdrosny, dopuszcza się rękoczynów. Tanya Valko z odwagą pisze o prawdziwym życiu kobiet w krajach Orientu.

Książka „Arabska żona” okazała się prawdziwym bestsellerem, dlatego autorka wydała także kolejne części: „Arabska córka”, „Arabska krew” i „Arabska księżniczka”. Tanya Valko podjęła w nich jeszcze trudniejsze tematy – wprost opowiada o przemocy, mordach i gwałtach, rysując portret prawdziwego życia w arabskim kraju. W swojej arabskiej sadze łączy romans z thrillerem. Opisuje przede wszystkim relacje kobiet z mężczyznami-muzułmanami. Zderzenie świata europejskiego z krajem Orientu okazuje się często tragiczne.