Kto nie zna tej historii o miłości niezwykłej, ten MUSI ją przeczytać. Jest też ekranizacja, ale nawet do pięt nie sięga wersji książkowej. To klasyka światowa romansu i osobiście uważam, że żaden współczesny romans nie może się równać z tym dziełem.

Dlaczego? Bo Jane Austen stworzyła i opisała świat, który dziś jest już zamierzchłą przeszłością. Duma i uprzedzenie to nie tylko historia miłosna, ale także wiedza o tym jak na początku XIX wieku wyglądał świat wyższych sfer, którego bardzo ważnym elementem były relacje towarzyskie, dobre zamążpójście i bale, na których trzeba się było pokazać z jak najlepszej strony. Kobiety były traktowane jak damy, a kawalerowie musieli się nie lada postarać, żeby zdobyć rękę wybranej kobiety. Śluby z miłości były rzadkością – raczej traktowane były jako pewnego rodzaju układy i inwestycje odarte ze wszelkich uczuć. Jednak naciski na kobiety były tak duże, że od najmłodszych lat rozpoczynały polowania na „dobre partie”.

Duma i uprzedzenie to historia Elżbiety – jednej z 5 córek niezbyt zamożnego małżeństwa Bennet’ów i Darcy’ego – bogatego arystokraty z trudnym charakterem, którym starał się izolować od ludzi. Już od pierwszej chwili Darcy zachowywał się wobec Elżbiety niezbyt przyjaźnie, co nie pomogło w zbudowaniu między nimi relacji. Potem już było tylko gorzej. Przez interwecję Darcy’ego, siostra Elżbiety i jego przyjaciel mimo wielkiej miłości, zostali oddzieleni. Elżbieta się o tym dowiedziała i znienawidziła Darcy’ego z całego serca. Ten jednak niespodziewanie postanowił się jej … oświadczyć. Oczywiście Elżbieta nie przyjęła oświadczyn, wyrzucajć Darcy’emu wszystkie jego winy. Rozmowa niedoszłych kochanków zmieniła zachowanie Darcy’ego. Pomógł siostrom Elżbiety, przestał być gburem i ponownie zaczął spędzać czas z ukochaną, aż wreszcie nieśmiało oświadczył się Elżbiecie po raz drugi i został przyjęty.

Dlaczego Darcy wybrał akurat Elżbietę?

Darcy miał trudny charakter i nie potrafił nawiązywać kontaktów towarzyskich. Nie lubił także tych wszystkich sztywnych balów i patetycznych tonów. Dotąd nie znalazł miłości, bo wszystkie panny, które krążyły wokół niego skupione były na sobie i jego majątku. Elżbieta była wyjątkowa na tle tych wszystkich próżnych kobiet. Nie wstydziła się łamać zasad i mówić tego co myśli. Uwielbiała czytać i dyskutować o literaturze. Była także wyjątkowo ładna chociaż nie była wymuskaną pięknością. To wszystko sprawiło, że Darcy stracił głowę dla Elżbiety i mimo tego, że była panną bez posagu z niezamożnej, prostej rodziny, a także mimo sprzeciwu swojej ciotki postanowił oświadczyć się Elżbiecie.

Darcy to przykład współczesnego niegrzecznego chłopca, który statkuje i socjalizuje się pod wpływem wielkiej miłości i pięknej kobiety. Wiele historii miłosnych i współczesnych romansów inspiruje się historią stworzoną przez Jane Austen, w wielu książkach ta historia jest także przywoływana, jak choćby w tak popularnych seriach jak After autorstwa Anny Todd, czy w znanym na świecie hicie „Pięćdziesiąt Twarzy Greya”.