Romans należy do jednego z najchętniej czytanych gatunków w Polsce. Wielbicieli tego typu powieści można liczyć w milionach. Czytelnicy mają w czym wybierać, autorów powieści romansowych nie brakuje. Do najbardziej znanych anglojęzycznych pisarek romansów należy Danielle Steel nazywana gwiazdą literatury kobiecej. Nie bez powodu – znajduje się w czołówce najlepiej zarabiających pisarek świata. Nakład jej sprzedanych książek to nie bagatela 300 milionów egzemplarzy.

W kategorii romansu współczesnego Danielle Steel rywalizuje z Norą Roberts, której każda nowa książka z miejsca staje się bestsellerem. Wytłumaczeniem tego fenomenu jest zaskakujące połączenie romansu, powieści przygodowej, sensacyjnej i obyczajowej.

Do stałego repertuaru romansu dla nastolatków dołączyła Stephenie Meyer z zekranizowaną serią „Zmierzch”. Romans paranormalny to interesujący podgatunek, który wykorzystuje atrakcyjność dwóch, wydawałoby się, niepasujących do siebie typów powieści. Historie z Edwardem Cullenem w roli głównej stały się prawdziwym fenomenem na skalę światową.

Nikogo nie zdziwi obecność E.L. James, która zdobyła ogromną popularność serią „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Okazało się, że romans erotyczny przyciąga czytelniczki wizją zakazanej miłości. Skandalizująca powieść odsłoniła przed kobietami świat nowych rozkoszy.

Dużo mniej poruszające opinię publiczną są powieści Meg Cabot zaliczające się do typu romansu paranormalnego dla tzw. młodych dorosłych. Autorka stworzyła cykl „Nienasyceni”, która opowiada o związkach ludzi z … wampirami i kilka nieziemskich historii o miłości wydanych w tomie „Bale maturalne z piekła”.