Określana jest jako królowa romansów, tytan pracy i fenomen literacki. Swoją karierę literacką rozpoczęła w 1981 roku wydając powieściową sagę „Irlandzką wróżkę”. Dzisiaj jest już autorką ponad setki powieści. Mówią o niej, że jest pisarką „najbardziej znaną w świecie, o której mało kto słyszał”. Swoje książki publikuje pod kilkoma pseudonimami. Romanse pisze jako Nora Roberts, Sarah Hardesty i Jill March, a serię kryminałów pod pseudonimem J.D. Robb.

Nora Roberts określana jest niekwestionowanym liderem, kilkukrotnie była umieszczana na liście osób najbardziej wpływowych na świecie. Łączny nakład jej książek to ponad 400 milionów kopii. Od ponad dwudziestu lat co minutę[sic!] sprzedaje się ponad 30 książek jej autorstwa. Autorka regularnie ląduje na wszelkich listach bestsellerów, zapełniając nie jedno miejsce w rankingu. Każdy z jej tytułów ma szansę dotrzeć na sam szczyt. Powieści Amerykanki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków, niektóre zostały przeniesione na szklany ekran. Jest ponadto autorką nie tylko docenianą przez czytelników – Nora Roberts to laureatka wielu nagród literackich, w tym Romans Writers of America Life Time Achievement Award – najwyższą nagrodę Stowarzyszenia Amerykańskich Autorów Romansów.

Na czym polega ogromny sukces Nory Roberts? Jej książki to doskonałe połączenie romansu, elementów przygodowych i sensacyjnych z obyczajowym tłem. Pisarka nie obawia się łączyć gatunków – w jej twórczości odnajdziemy nie tylko klasyczne romanse, lecz także romantyczne thrillery. Wątki kryminalne w połączeniu z opowieścią o miłości to jeden z jej atutów. Romans sensacyjno-obyczajowy pokazuje nowy wymiar powieści dla kobiet.

Początki jej pisarskiej kariery nie były wcale tak proste. Wcześniej pracowała jako aplikant adwokacki, co wspomina z pewną ironią:”Pisałam szybko, ale nie umiałam literować, byłam najgorszym aplikantem adwokackim kiedykolwiek”. Pierwsze próby podjęła w iście ekstremalnych warunkach – podczas burzy śniegowej, kiedy była odcięta od świata. Rękopis nie został przyjęty przez wydawnictwo. Jednak już kolejna z jej książek doczekała się publikacji. W życiu Nory Roberts zaszły kolejne znaczące zmiany – wzięła rozwód i została samotną matką dwójki dzieci. Na życie zdecydowała się zarabiać pisaniem. Jak sama pisarka przyznaje, jej droga do literatury była kręta:”… Sama piekłam chleb, robiłam dżem, haftowałam, szydełkowałam, szyłam ubrania dla chłopców i dla siebie. Cały czas czegoś szukałam. Tym czymś było pisanie”.

Obecnie jej książki utrzymują się na liście bestsellerów przez ponad 890 dni, co przelicza się na około 16 lat! Autorka wyznaje, że napisanie jednej powieści zajmuje jej jedynie… 45 dni. Nora Roberts szczególną popularnością cieszy się wśród polskich czytelniczek. Jej bohaterki to zwykle

silne i niezależne kobiety, które mogą stanowić pewien ideał. W początkach swojej kariery pisała typowe harlequiny, z biegiem czasu jej powieści stały się ambitniejsze – poruszały coraz więcej tematów. Czytelniczki doceniają jej literaturę. Na stronie internetowej jej autorstwa zarejestrowanych jest blisko 8 tysięcy użytkowników. Wielbiciele masowo pojawiają się na spotkaniach autorskich, z wieloma Nora Roberts utrzymuje bliższy kontakt.

Mimo wielomilionowej sprzedaży Nora Roberts pozostaje na uboczu świata literackiego. Powodem jest uprawiany przez nią gatunek powieści romansowych, które są lekceważone przez krytyków. Mimo to, jej zdaniem „książki, które sławią miłość, przywiązanie i dbałość o związek, należy szanować”. Sukcesu Nory Roberts nie da się zlekceważyć. Autorka udowadnia, że pisaniem można odnieść ogromny sukces komercyjny. A wszystko może się skończyć happy endem!