Pogoda – jak ją przewidzieć- rady dla laików

Jak przewidzieć pogodę? W przeszłości ludzie nie dysponowali wysokiej jakości technologią, która była pomocna w ustalaniu spodziewanych warunków atmosferycznych na najbliższych kilka dni. Pomimo to, posiłkując się innymi sposobami byli w stanie przewidzieć, jaka będzie pogoda. Poniżej znajdują się porady dla laików, które wskażą co należy obserwować w przyrodzie, oraz w jaki sposób poprawnie odczytywać swoje obserwacje.

1. Ciśnienie – niezmienne albo rosnące jest wróżbą dobrej pogody.

2. Gwiazdy – świecące bardzo intensywnie nie wróżą pięknego dnia, to te słabo świecące przepowiadają słoneczną pogodę.

3. Poranna mgła – jeżeli bardzo szybko opada, tego dnia nie powinno padać. Natomiast jej powolne unoszenie się ku górze oznacza zbliżającą się burzę.

4. Kolor nieba przy zachodzie słońca – czerwony kolor sugeruje piękną pogodę kolejnego dnia; zimą czerwone niebo w czasie zachodu słońca przepowiada bardzo mroźne jutro.

5. Chmury – jeśli na zakończenie dnia niebo jest pogodne i nie ma na nim chmur kłębiastych, szansa na słoneczny dzień jest duża.

6. Rosa – jeśli rano i wieczorem rosa jest bardzo intensywna, jest to zapowiedź pogodnego dnia.

7. Chmury i niebo – jeśli pod wieczór chmury kłębiaste i pierzaste łączą się ze sobą, oznacza to koniec ładnych dni.

8. Siła wiatru – jeśli wiatr bardzo gwałtownie zwiększa prędkość, a chmury napływają z zachodu, albo wieje w odwrotną stronę, niż ten, który popycha chmury, to zbliża się ulewa.

9. Temperatura – zwiększająca się temperatura powietrza połączona z dokuczliwą dusznością zapowiada pojawienie się burz.

10. Zwierzęta – kiedy nadchodzi deszcz ptaki zazwyczaj latają niżej niż zwykle, a kiedy w zimowy wieczór zwierzęta są bardziej spragnione niż zwykle, zapowiada to duży mróz następnego dnia.

11. Meteopatia – jeśli jesteś meteopatą, to odczuwasz zmiany w pogodzie i sam znakomicie będziesz wiedział, jaki warunki będą panowały następnego dnia. Przy zmianach w pogodzie meteopaci mają kłopoty z zaśnięciem, cierpią na migreny i bóle głowy oraz są ogólnie rozbici.