Miłość od wieków stanowiła temat pieśni i opowiadań, a następnie książek i filmów i wielkich dzieł sztuki. Wielu artystów dzięki swoim miłosnym podbojom i dziełom nimi zainspirowanymi zyskało wielką sławę, a powieści romantyczne od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Poznajmy zatem najlepsze powieści miłosne i romanse wszech czasów.

Wszystko zaczęło się od… Szekspira

Nie do końca, ale jednak to Romeo i Julia stanowią dzisiaj kanon literatury miłosnej. Miłość, namiętność, ale i intrygi ze strony rodziny Julii w rezultacie kończą się śmiercią zakochanych, ale któż nie chciałby przeżyć tak wielkiej miłości? Czy dzisiaj jest możliwa taka bezgraniczna miłość, dla której ktoś gotów jest poświęcić swoje życie? W zbiorze reportaży Justyny Kopińskiej „Polska odwraca oczy” opisana jest prawdziwa historia małżeństwa, które łączy ogromne uczucie. Ona jest umierającą panią po 60. w agonii, on decyduje się „ulżyć” w cierpieniu małżonce, którą tak bardzo kochał. W chwili jej ostatniego wdechu, on decyduje zastrzelić cierpiącą żonę i siebie, bo bez niej jego życie i tak nie miałoby już żadnego znaczenia. Żył dla niej i z nią umarł.

Romans według Jane Austen

Kolejnym etapem rozkwitu gatunku jest twórczość Jane Austen, która niewątpliwie odcisnęła mocne piętno na całym romansie. Wspaniałe historie, miłość uwikłana w czasach klas czy pochodzenia. Doskonałe obrazy funkcjonującej wówczas rzeczywistości, a także wspaniali, niezwykle wyraziści bohaterowie stworzeni przez pisarkę sprawiły, że stała się ona niemal ikoną romansu, a historie takie jak: „Duma i uprzedzenie”, „Mansfield Park” czy „Rozważna i romantyczna” stały się kanonem literatury światowej.

Romans współczesny

Romans współczesny został ukształtowany i niezwykle rozwinął się dzięki kieszonkowym wydaniom harlequinów, które były (i są) tanie i można zabrać je w podróż. Dzięki nim wypłynęły takie nazwiska jak Diana Palmer czy Nora Roberts, które stały się damami światowego romansu współczesnego. Ogromny wpływ na rozwój literatury miłosnej i erotycznej miały książki E.L. James z serii Pięćdziesiąt twarzy Greya, które stały się absolutnym hitem na całym świecie. Atmosferę dodatkowo wzmocniła ekranizacja pierwszej części Greya w 2015 roku. Po tak udanym sukcesie wydawcy zaczęli mocniej inwestować w ten gatunek i dzięki temu dziś przeżywamy prawdziwy rozkwit romansu. Dużym sukcesem cieszy się seria o Crossie autorstwa Sylwii Day, wkrótce ukaże się kolejna część pt.”Tylko Cross”.