Kobiety są z Wenus a mężczyźni z Marsa.

Jeżeli kobiety są z Wenus a mężczyźni z Marsa to nasze dzieci są z Ziemi, z małej planety między Marsem a Wenus. Zastanawiające jest to, że później kobiety lądują na Wenus, a my mężczyźni trafiamy na planetę Mars. Co jest z tą wojną płci i dlaczego naszym dzieciom od samego początku przypisuje się konkretne kulturowe role w społeczeństwie?. Jak to jest z tą kulturową rolą kobiety i mężczyzny?
Kobieta a mężczyzna.

To, że kobieta rodzi dzieci a nie mężczyzna, jest to różnica biologiczna. Natomiast to, że kobieta zmywa talerze, odkurza dom, sprząta a mężczyzna naprawia uszkodzone radio to różnica kulturowa. Jak to jest, że w dorosłym życiu godzimy się na takie przypisane nam role, co powoduje, że mężczyźni i kobiety są „predysponowanie” do konkretnych czynności w życiu rodzinnym-domowym. Dlaczego mężczyźnie naprawa uszkodzonej szafki przychodzi z łatwością, a trudność sprawia porządne umycie naczyń. Czy przyczynę stanowią wzory zaczerpnięte od naszych rodziców z rodzinnych domów? Nasze wychowanie, nasze dziecinne „cudowne lata” jako dziewczynki i chłopcy. Zapewnie tak.
Dziewczynki i chłopcy z Ziemi.

Skoro dziewczynki i chłopcy są z Ziemi, to dlaczego na siłę wysyłamy je na Wenus i Marsa. Dlaczego kierujemy dziewczynki do zabawy zabawkami takimi jak: lalki, domki, miniaturowy osprzęt gospodarstwa domowego, od samego początku przypisując im rolę kury domowej. Chłopców natomiast nagradzamy za zabawę samochodzikami, żołnierzykami, za budowanie konstrukcji technicznych. Przygotowujemy je do dorosłego życia w rodzinie. Czy aby jednak na tym ma polegać partnerstwo.
Zrozumieć inną płeć.

Nie mówię, że sposób wychowania dzieci pozwoli nam w dorosłym życiu zrozumieć odrębną płeć. Nie wiem, czy kiedykolwiek jakiemuś facetowi udało się do końca zrozumieć kobietę i czy się to uda 🙂 . Jestem jednak przekonany, że mądre wychowanie dziecka, które poprzez zabawę zdobywa wiedzę i doświadczenie pozwoli uniknąć wielu problemów w życiu dorosłym.