Już na początku piątego roku studiów wykładowcy przypominają o pisaniu pracy. Jeszcze w październiku i listopadzie odbywają się pierwsze spotkania z promotorami.  Cały rok akademicki wydaje się czasem wystarczająco długim na pisanie prac magisterskich tanio. Czy tak jest istotnie?
Najpierw należy kilka tygodni poświęcić na przygotowanie tematu i planu pracy. Następnie promotor musi to zatwierdzić. Jeżeli z jakichś powodów promotorowi nie odpowiada pomysł na pracę, wszystko trzeba zacząć od nowa.
Najwięcej czasu zajmuje szukanie prac źródłowych. Czas wydłuża się, gdy książek jest mało i są dostępne w oddalonych od siebie bibliotekach. Miesiące też trwa sporządzanie własnych badań, oraz późniejsze opracowanie wyników.
Samo pisanie tekstu to kilka godzin dziennie. Minimum efektywności to trzy strony dziennie. Po zakończeniu pisania należy poświęcić kilka dni na poprawki, oraz dostosowanie do wymagań uczelnianych.
Zatem rok akademicki to nie jest dużo czasu na pisanie prac magisterskich tanio. Zwłaszcza w przypadku studentów pracujących, lub wychowujących dzieci. Sporo z nich decyduje się na pomoc profesjonalnych redaktorów.