Wybór przedszkola

W życiu rodzica nadchodzi taki czas kiedy to trzeba podjąć decyzję o posłaniu swojej pociechy do przedszkola.

Oczywistym faktem jest, że środowisko przedszkolne pozytywnie wpływa na rozwój naszego dziecka, a mianowicie pomaga stać się bardziej samodzielnym, uczy nawiązywania relacji z innymi dziećmi, kształtuje i rozwija umysł dziecka, a przede wszystkim przygotowuje dziecko do pójścia do szkoły. Wiadomo że każdy rodzic chce dokonać jak najlepszego wyboru dla swojego dziecka, posłać je w miejsce do którego będzie codziennie chodzić z uśmiechem na twarzy, ale zarazem które odpowiada kryteriom rodziców.

Wybór przedszkola nie należy do jednego z łatwiejszych zważywszy na to jak mnóstwo istnieje teraz takich placówek, oraz fakt jak wiele czynników trzeba wziąć pod uwagę przy podjęciu takiej decyzji. Najlepszym sposobem jest zrobienie listy jakie przedszkola cię interesują.

Głównym i przeważnie najczęściej branym pod uwagę kryterium jest lokalizacja przedszkola. Najlepiej aby znajdowało się ono blisko domu aby w miarę szybko można było odprowadzić jak i odebrać swoją pociechę. Ponad to bardzo często daje to dziecku szansę na znalezienie kolegów z okolicy oraz kontynuowanie przyjaźni w szkole i poza nią.

Jeśli ważniejszym aspektem jest dla Ciebie wybór konkretnego programu czy profilu przedszkola, a obecnie jest takich sporo (czyt. artykuł o profilach przedszkoli) musisz zorientować się gdzie się takie znajdują oraz bliżej poznać ich ofertę. Ważnym etapem jest tutaj zebranie jak największej ilości informacji o placówkach, tak aby móc właściwie porównać ich oferty oraz rozważyć ich mocniejsze jak i słabsze strony.

Przed podjęciem decyzji zalecane jest aby wcześniej wybrać się do placówki którą jesteśmy zainteresowani aby bliżej poznać miejsce gdzie poślemy nasze dziecko. Podczas takiej wizyty można porozmawiać z dyrektorem przedszkola który poinformuje cię o opłatach, kadrze, zwyczajach i rozkładzie dnia panującym w placówce. Warto porozmawiać z innymi rodzicami dzieci uczęszczających do danego przedszkola czy też z potencjalną wychowawczynią naszego dziecka, zobaczyć jakie zrobi na nas wrażenie- co jest dosyć ważne gdyż to właśnie pod jej opieką codziennie zostawać będzie nasza pociecha.

Innym ważnym aspektem jest dowiedzieć się na temat jedzenia w przedszkolu, zapoznać się z przykładowym jadłospisem który powinien być rozsądny i różnorodny. Na pewno będzie również możliwość zwiedzenia budynku przedszkola- sal i podwórka. Zwróć uwagę na wielkość sal, łazienki, jadalnię, wyposażenie w zabawki oraz ogólną atmosferę jaka tam panuje.

Po takiej wizycie w przedszkolu warto zadać sobie następujące pytania, czy w tym miejscu potrzeby Twojego dziecka będą zaspokajane? Czy osoby które będą spędzać czas z Twoim dzieckiem są godne zaufania? Czy atmosfera w przedszkolu zachęca dziecko do rozwoju jego umiejętności i nauki?

Odpowiedzi na takie pytania z pewnością są pomocne w podjęciu właściwej i ostatecznej decyzji.

Pamiętaj, że najważniejsze jest aby dziecko z chęcią chodziło do wybranego przedszkola, czuło się tam równie dobrze jak w domu, oraz było otoczone troskliwą i ciepłą kadrą która z sercem podchodzi do potrzeb Twojej pociechy.

słowa kluczowe: przedszkole muzyczne tychy, przedszkole oliver, przedszkole sosnowiec kukułek, przedszkole malowany domek zielonka, domek przedszkolaka montessori, zaczarowany ołówek leszno, mistrzowie zabawy gniezno, akademia wesołego przedszkolaka, zlote smoczki, malinowe przedszkole wyszków, przedszkole bajka olsztyn