Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Tabliczka mnożenia jest zmorą wszystkich nauczycieli i w jeszcze większym stopniu uczniów. Młody człowiek musi opanować mnożenie w zakresie od 0 do 100 w pierwszych latach szkoły. Jak trudna jest to sztuka, przekonało się wielu zdesperowanych pedagogów, którzy próbowali z marnym skutkiem wbić uczniom do głowy to swoiste abecadło matematyki. Na szczęście są sposoby, aby nasze dziecko zadziwiło swojego profesora perfekcyjnym opanowaniem tabliczki mnożenia.

Wykorzystajmy multimedia!

Czasy się zmieniają i żeby zainteresować dziecko, uchodzącą za nudną matematyką nie wystarczy liczydło. Aby nauczyć dziecko tabliczki mnożenia, trzeba użyć podstępu i podać niełatwą wiedzę w przystępny sposób. Receptę na to znalazł rynek. Na portalach aukcyjnych mamy do dyspozycji gotowe zestawy narzędzi, dzięki którym nauka matematyki, będzie znacznie przyjemniejsza. Za niecałe 60 złotych można kupić zestaw zawierający płytę audio, książeczkę i grę typu memory, gdzie dziecko musi dopasować działanie do wyniku. Oczywiście nie możemy zostawić młodego matematyka samego – grajmy i bawmy się z nim. Dla dziecka wsparcie rodziców i chwalenie go za postępy w nauce jest niezwykle ważne.

Szkolne gadżety z tabliczką mnożenia

Dziecko z pewnością bardziej polubi naukę tabliczki mnożenia, jeśli będzie mu się kojarzyło z bohaterami ulubionych kreskówek. Warto dlatego wydać kilka groszy więcej na zeszyty z postaciami z bajek, na których będą umieszczone wszystkie niezbędne działania.

Nagradzamy za wiedzę!

Małe dziecko nie zawsze rozumie, że uczy się dla siebie, a nie dla rodziców. Zanim dojdzie do wniosku, że dzięki edukacji, będzie miało szansę na lepszą przyszłość, warto nagradzać je za postępy w nauce. Przykładowa sytuacja: jesteście Państwo z dzieckiem w sklepie, maluch chce dostać ulubioną gumę do żucia – kupicie mu ją wtedy, gdy prawidłowo odpowie na pytanie. Jeśli mu się nie uda, możecie kupić gumę i obiecać, że dostanie ją w domu, ale po tym jak poprawnie rozwiąże kilka działań matematycznych. Wtedy zacznie dostrzegać, że wiedza przynosi mu wymierne korzyści.

Powieś tabliczkę nad łóżkiem dziecka!

W czasie deszczu dzieci się nudzą – gdy już obejrzy wszystkie zabawki, na pewno spojrzy na planszę z działaniami, które zaczną mu niejako „same wchodzić do głowy”. To rozwiązanie szczególnie przydatne dla dzieci, które mają pamięć fotograficzną. Taką tabliczkę mnożenia w formacie A2 dziecko może przygotować samo i ozdobić ulubionymi bohaterami, gotowe plansze można też zakupić w sklepach z zabawkami i akcesoriami szkolnymi.