W dzisiejszych czasach nad kwestią edukacji zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych pracują spore sztaby ludzi. Mimo to ciągle słyszy się o tym, że edukacja jest mało efektywna. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, by czas spędzony na próbie przyswojenia jakiejś wiedzy nie był czasem straconym?

Podstawowym problemem, związanym z edukacją jest fakt, że odkąd stała się ona obowiązkowa, a następnie obarczona coraz większą presją, by stworzyć idealnych pracowników, jest coraz mniej przyjemna. A okazuje się, że to właśnie to sprawia, że udaje nam się przyswoić wiedzę. Jeśli więc mamy możliwość wyboru, uczmy się tego, co sprawia nam przyjemność.

Jeśli nie możemy pozwolić sobie na ten luksus, a przecież wielu z nas nie może, starajmy się ubierać wiedzę do przyswojenia w trochę bardziej przystępną formę.  Nie wydawajmy setek złotych na profesjonalne kursy językowe. Ich skuteczność mimo wszystko jest niewielka. Może zamiast tego lepiej wybrać się na zagraniczną wycieczkę i potrenować na żywo. Nie jedno badanie wykazało, że wiedza wpada nam do głowy szybciej, gdy jest możliwość jej używania.